Lead photo

9/4/2023

Kamila RzeszotarskaKomentarze rynkowe

2 min

Emitenci zbierają siły na jesień

Po rekordowym lipcu, gdy o względy inwestorów rywalizowało kilkunastu emitentów, sierpień upłynął nazbyt spokojnie. Idąc za ciosem, oferty jedynie ponowili Olivia Fin, Marvipol oraz Best. Ponadto 75 mln zł z rozłożonej na lipiec-sierpień emisji obligacji zebrał Kruk. Ewidentnie wszyscy czekają na powrót inwestorów z wakacji i sezon jesienno-zimowy. Z sierpniowych zdarzeń warto odnotować złożenie do sądu wniosku o restrukturyzację przez MPWiW. Zapraszam na mój autorski przegląd najważniejszych, sierpniowych wydarzeń z rynku obligacji korporacyjnych.
W lipcu tego roku, jak podaje serwis obligacje.pl, aktywa funduszy inwestujących w obligacje korporacyjne przekroczyły po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku wartość 8 miliardów złotych. Lipiec był dopiero drugim miesiącem z rzędu, w którym zanotowano znaczący wzrost aktywów, ale od poziomu z kwietnia fundusze te zyskały już ponad pół miliarda złotych podczas tego okresu. Równolegle średni zwrot inwestycji w lipcu w funduszach obligacji korporacyjnych wyniósł 0,95 procent. Podobny poziom zysków osiągnęły również fundusze obligacji skarbowych i uniwersalnych.

Emitenci poszli za ciosem

Emisyjnie sierpień rozpoczęła Olivia Fin, która pozyskuje finansowania dla deweloperskiej grupy Olivia Business Centre. Spółka celowa zebrała 25 mln zł z emisji 3,5-letnich obligacji, przy oprocentowaniu WIBOR 3M + 5,5 pkt. proc. marży. Warto przy tym zaznaczyć, iż jeszcze w lipcu spółka przeprowadziła emisję na 15 mln zł z 6 pkt. proc. marży. Po środki finansowe ponownie ruszył Marvipol, który z oczekiwanych 60 mln zł pozyskał 55,5 mln zł. Deweloper za 3,5-letnie obligacje proponował oprocentowanie WIBOR 6M + 5,4 pkt. proc. marży. To o niczym szczególnym nie świadczy, ale warto odnotować, iż to jedna z nielicznych, tegorocznych emisji, która nie zakończyła się redukcją. Wpływ na to z pewnością miały wakacyjny wysyp podobnych ofert oraz znacząca kwota emisji. Tym bardziej, że deweloper jeszcze w lipcu uplasował 31-miesięczne papiery o łącznej wartości 12 mln zł, za które zobowiązał się płacić WIBOR 6M plus 5,5 pkt. proc. marży.
24 lipca spółka windykacyjna Kruk ruszyła z emisją pięcioletniego długu oprocentowanego na WIBOR 3M plus 4 pkt. proc. marży. Zapisy potrwały do 7 sierpnia, które ostatecznie zredukowano o 39 proc., gdyż w wartej 75 mln zł ofercie zapisy wyniosły 123 mln zł. Podczas ogłaszania wyników finansowych za drugi kwartał, zarząd ogłosił, że spółka planuje jeszcze aktywniej uczestniczyć na krajowym rynku obligacji. Firma planuje regularnie przeprowadzać publiczne emisje z większą częstotliwością niż miało to miejsce w przeszłości, nawet co dwa miesiące.
Po lipcowym sukcesie emisji obligacji na 20 mln zł, Best wyszedł z kolejną emisją, tym razem na 30 mln zł, gdzie w zamian za 4,5-letnie papiery oferował oprocentowanie WIBOR 3M + 5 pkt. proc. Inwestorzy tym razem również dopisali, gdyż redukcja wyniosła 20,55 proc.
Spółki, finansujące swoją działalność długiem, ewidentnie dali inwestorom chwilę odpoczynku, by odezwać się na jesieni. Z publicznych zapowiedzi oraz na podstawie zatwierdzonych prospektów do emisji może przygotowywać się 10 emitentów, w tym Kredyt Inkaso, Echo Investment, Kruk, Best czy Ronson Development.

MPWiW broni się przed wierzycielami

Borykająca się z problemami Manufaktura Piwa Wódki i Wina złożyła do sądu wniosek o restrukturyzację. To odpowiedź na wnioski wierzycieli o postepowanie sanacyjne i upadłość. Dzięki takiemu zabiegowi, aktywa grupy MPWiW będą chronione przez sąd przed próbami spieniężenia ich w ramach odrębnych postępowań wszczynanych przez wierzycieli.
Na koniec sierpnia, KNF cofnęła Ventusowi zezwolenie na prowadzenie działalności. W opinii Komisji Nadzoru Finansowego, broker od dawna naruszał zasady działalności maklerskiej, w tym niedopełniał obowiązków i nie spełniał minimalnego wymogu kapitałowego. Decyzja organu nadzorczego nie będzie miała specjalnych implikacji na rynku obligacji, gdyż podmiot od dawna nie był szczególnie aktywny na rynku pierwotnym.

  Udostępnij ten artykuł

  avatar

  Kamila Rzeszotarska

  * Wybierz projekty inwestycyjne, którymi jesteś zainteresowany

  * pole obowiązkowe

  Dołącz do newslettera inwestycyjnego

  Na Twoją skrzynkę e-mail trafią wyłącznie wartościowe treści — informacje odnośnie naszej platformy, bieżących projektów inwestycyjnych, jak również masa materiałów edukacyjnych i analiz rynkowych.