Lead photo

8/7/2023

Kamila RzeszotarskaKomentarze rynkowe

2 min

Emitenci zrezygnowali z wakacji

Lipiec upłynął pod znakiem wręcz rekordowej, jak na ostatnie czasy, liczby emisji. Naturalnie prym wiedli deweloperzy. A to wszystko w środowisku rosnącego odsetka niespłacanych obligacji, jak również spadku stawki WIBOR. Zapraszam na mój autorski przegląd najważniejszych, lipcowych wydarzeń z rynku obligacji korporacyjnych.

Początek lipca przyniósł dość niepokojącą informację. Obliczany przez serwis Obligacje.pl Indeks Default Rate wyniósł 3,5 proc. na koniec II kwartału br. To oznacza, że taki procent obligacyjnego kapitału nie wrócił do inwestorów z rynku Catalyst. Po I kwartale było to 1,2 proc., a zatem wzrost jest dość znaczący. Kilka dni później stawka WIBOR 3M spadła o 1 pkt bazowy do 6,89 proc., a WIBOR 6M spadł o 3 p.b. - także do 6,89 proc. Spodziewam się, że to nie koniec. Bowiem w razie zapowiadanej faktycznej obniżce stopy referencyjnej z 6,75 proc. do 6,50 proc. dalsze spadki stawki WIBOR wydają się wręcz nieuniknione.

Równolegle Ministerstwo poinformowało, że sprzedaż obligacji oszczędnościowych w czerwcu wyniosła około 6,1 mld zł, co pozwoliło wyprzedzić czteroletnie obligacje antyinflacyjne i objąć pozycję lidera. Równocześnie, po dziewięciu miesiącach ze średnią sprzedaży w kwocie 2,5 mld zł, wynik 6,1 mld zł okazał się trzecim, najlepszym wynikiem w historii.

Prawdziwe zatrzęsienie emisji

W pewnym momencie inwestorów zainteresowanych obligacjami szukało aż 5 emitentów. Finalnie większość emisji zakończyła się redukcją, a jedna nawet rundą dodatkową. Głębokie zainteresowanie inwestycjami pokazują zarówno instytucje, jak i inwestorzy instytucjonalni. Z czego to wynika?
Pierwszym, lipcowym emitentem obligacji był Ronson. Deweloper uplasował obligacje warte 60 mln zł na okres trzech lat z oprocentowaniem 4,2 pkt proc. ponad WIBOR 6M. Zapisy zredukowano o 19 proc. 7 lipca br. papiery zadebiutowały na Catalyst. Ponadto, pod koniec lipca KNF zatwierdziła prospekt Ronsona, dzięki czemu będzie mógł prowadzić kolejne emisje publiczne obligacji o łącznej wartości do 175 mln zł.
Ronson przetarł szlak, a za nim poszli kolejni deweloperzy, którzy wiedli prym w całym miesiącu. DL Invest Group pozyskał 2,02 mln euro z emisji 34-miesięcznych papierów dłużnych oprocentowanych na EURIBOR 3M plus 5,5 pkt proc. Devalia uplasował wśród inwestorów instytucjonalnych trzyletnie papiery dłużne o wartości 100 mln zł. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się obligacje Echa Investment. W ofercie wartej 35 mln zł wartość zapisów wyniosła 71,9 mln zł. W związku z tym, tuż po zakończeniu zapisów deweloper ruszył z dodatkową emisją na 15 mln zł. Parametry obydwu emisji to WIBOR 3M plus 4 pkt proc. marży na cztery lata. Finalnie dodatkowa emisja również wymagała redukcji o 3,77 mln zł. Dwuletnie zabezpieczone papiery dłużne uplasował także Okam. W ramach emisji deweloper pozyskał 27 mln zł, choć kwotę tę trzeba było zredukować o 23 procent. Pieniądze z tej emisji deweloper zobowiązał się przeznaczyć na budowę banku ziemi oraz dofinansowanie kapitału obrotowego.
To nie koniec deweloperskiej szarży. Olivia Fin pozyskująca finansowanie dla szeroko rozumianej deweloperskiej grupy Olivia Business Centre wyemitowała papiery dłużne na kwotę 15 mln zł z 6-proc. marżą ponad WIBOR 3M. Marvipol uplasował 31-miesięczne papiery o łącznej wartości 12 mln zł, za które zobowiązał się płacić WIBOR 6M plus 5,5 pkt. proc. marży. Drugą emisję w tym roku z powodzeniem uplasowała budowlano-deweloperska spółka Dekpol. Deweloper przydzielił obligacje na łączną kwotę 30 mln zł, papiery zapadają po trzech latach i zostały oprocentowane marżą 5,5 pkt. proc. ponad WIBOR 3M, redukcja wyniosła 23,45 proc. Na koniec, 4,37 mln euro pozyskał Cavatina Holding. Deweloper warunkowo przydzielił 3,5-letnie obligacje, za które zobowiązał się płacić inwestorom EURIBOR 6M plus 6 pkt. proc. marży.
Z emitentów spoza branży deweloperskiej emisję obligacji przeprowadził Kredyt Inkaso. Papiery o wartości 18 mln zł uplasował w zamian za oprocentowanie WIBOR 3M plus 5,5 pkt proc. marży przy czteroletnim okresie spłaty i braku zabezpieczenia. Redukcja wyniosła 38,6 proc., gdyż zadeklarowana wartość zapisów wykazała 29,3 mln zł, które zgłosiło 492 inwestorów. Obligacje ostatecznie trafiły na GPW.
12-miesięczne obligacje oprocentowane na 8 proc. w skali roku wyemitował producent gier CI Games. Z papierów dłużnych zamiennych na akcje pozyskał 6 mln euro.
Publiczną emisję akcji przeprowadziła także spółka windykacyjna Best. W wartej 20 mln zł ofercie zapisy wyniosły blisko 33 mln zł. Papiery mają 4,5-letni okres spłaty i są oprocentowane na WIBOR 3M plus 5 pkt. proc. marży. Jego bliski konkurent, spółka Kruk S.A. chce pozyskać z publicznej emisji obligacji 75 mln zł. 24 lipca spółka windykacyjna ruszyła z emisją pięcioletniego długu oprocentowanego na WIBOR 3M plus 4 pkt. proc. marży. Zapisy potrwają do 7 sierpnia.
Z czego wynika ten nagły wysyp emisji wśród deweloperów? W wyniku realizacji inwestycji i towarzyszącej temu inflacji, są na rynku budżety, które wyraźnie przestają się spinać. Chcąc dokończyć realizacje projektów lub też uruchomić kolejną transzę kredytu, deweloperzy są zmuszeni pożyczyć pieniądze z rynku mimo, że tego wcześniej nie planowali. Druga kwestia, to przeświadczenie, iż hossa nie będzie trwać wiecznie. Miniony, dobry rok za nami, rynek się nasyca, więc należy zrobić wszystko, by z ofertą własnego M4 wyjść do klienta w możliwie najszybszym terminie. Zwłaszcza, że deweloperzy liczą na wyższy popyt na mieszkania spowodowany wprowadzeniem rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

  Udostępnij ten artykuł

  avatar

  Kamila Rzeszotarska

  * Wybierz projekty inwestycyjne, którymi jesteś zainteresowany

  * pole obowiązkowe

  Dołącz do newslettera inwestycyjnego

  Na Twoją skrzynkę e-mail trafią wyłącznie wartościowe treści — informacje odnośnie naszej platformy, bieżących projektów inwestycyjnych, jak również masa materiałów edukacyjnych i analiz rynkowych.