Lead photo

5/14/2024

MyInvests

Raporty rynkowe

1 min

NewConnect wciąż w marazmie

Po marcowej korekcje również kwiecień nie przyniósł dobrych wieści z NewConnect. Wprawdzie mediany kursów pozostały na stabilnym poziomie, to obroty dla większości sektorów znacząco spadły. Na plus wyszły dwa debiuty, a jedna spółka przeniosła notowanie na rynek główny.

 • NewConnect, crowdfunding i VC - raport rynkowy (kwiecień 2024 r.)

  Pobierz raport

NEWCONNECT

Główny NCIndex na koniec kwietnia br. wyniósł 280,82i był o 2,70 proc. niższy w porównaniu m/m i o 6,32% niższy wobec końca ubiegłego roku.

Kurs 178 spółek obniżył się, 115 wzrósł, a 61 pozostał bez zmian. Najmocniej na wartości straciły dwie spółki: Roof Renovation SA oraz Eskimos SA – obydwie po 50% w porównaniu m/m. W przypadku pierwszej firmy obniżenie kursu akcji zostało spowodowane wprowadzeniem do obrotu akcji serii H, I, J, K i L. W drugim przypadku to efekt odmowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wobec propozycji przejęcia akcji ESKIMOS za kwotę 45 mln zł, co skutkuje wstrzymaniem ugody między podmiotami. Najmocniej, bo o 709% wzrósł kurs spółki z sektora materiały budowlane Rocca SA, zajmującej się obróbką kamienia naturalnego oaz produkcją kamiennych elementów budowlanych.

Analizując różnicę median kursowych, stosunek branż, które odnotowały wzrost kursu, wyniósł 5:4. O 13% wzrosła mediana kursów m/m w sektorze Ochrona Zdrowia. Na przeciwległym biegunie o 12% zniżkowała mediana kursów firm z sektora Technologie.

Blog Post Image

Obroty aż 180 spółek spadły, a 134 wzrosły w porównaniu m/m. Zerowe zainteresowanie inwestorzy wykazali 40 spółkami.

Mediana wartości obrotów w 7 sektorach spadła, a jedynie w 2 wzrosła. Największy spadek odnotowała branża Chemia i Surowce, gdzie mediana obrotów spółek zniżkowała aż 85 proc. Spadki w pozostałych sektorach były kilkunastoprocentowe. Najwyższy wzrost wykazały spółki z branży Technologie – aż o 64 proc.

W kwietniu na „małym parkiecie” miały miejsce dwa debiuty. 9 kwietnia pierwsze notowanie przeprowadziła No Gravity Development SA, zajmująca się portowaniem oraz produkcją gier. Kurs urósł na debiucie o 8,91 proc. do 4,40 zł. Kolejne, pierwsze notowanie miało miejsce 16 kwietnia, gdy swój debiut przeprowadzała spółka B-ACT. Akcje inżynieryjno-konsultingowej firmy urosły na otwarciu o 37,75%. Równocześnie w kwietniu na parkiet GPW przeniosła się spółka Woodpecker.co SA.

Blog Post Image

CROWDFUNDING

W kwietniu br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie udzieliła nowych zezwoleń na organizowanie finansowania społecznościowego. Na ten moment zezwolenie wciąż posiadają jedna platforma dedykowana crowdfundingowi pożyczkowemu oraz dwa serwisy specjalizujące się w crowdfundingu inwestycyjnym. Na wspomnianych platformach nie organizowano zbiórek crowdfundingowych.

INWESTYCJE VENTURE CAPITAL

W raporcie „The State of European Foodtech 2024”, opracowanym przez Dealroom i Five Seasons Ventures, przedstawiono analizę inwestycji w startupy foodtech w Europie. Dokument analizuje kondycję sektora i przyszłe perspektywy biznesowe. W 2023 roku foodtech był szóstą najbardziej finansowaną branżą w Europie, z inwestycjami wynoszącymi 4,5 mld USD. Raport podkreśla kluczowe trendy, takie jak żywność wspierająca zdrowie oraz zrównoważone diety, w tym alternatywne białka i żywność dla zwierząt.

W swoim najnowszym raporcie z kwietnia 2024 roku, analitycy CB Insights analizują rynek finansowania venture, który wzrósł o 11% do 58,4 mld dolarów w I kwartale w porównaniu IV kwartał 2023, pomimo rocznego spadku o 21%. Liczba transakcji VC zmalała o 7%, kontynuując spadek przez ósmy kwartał z rzędu. Sektor fintech doświadczył znaczącego spadku inwestycji o 16%, podczas gdy inwestycje w cyfrowe zdrowie wzrosły o 50%, napędzane licznymi megarundami.

W rankingu Clutch na 100 najszybciej rozwijających się firm, 12 polskich firm zostało wyróżnionych, z czego 3 z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce. Szczególnie wyróżniły się firmy Shaped Thoughts, Flying Bisons i DevKit, które zajęły odpowiednio miejsca: 4, 7 i 8. Te firmy oferują usługi transformacji insurtech, UX/UI design oraz inżynierii oprogramowania.

Polska firma ElevenLabs została wyróżniona na liście AI 100 przygotowanej przez CB Insights, która prezentuje najbardziej innowacyjne prywatne firmy z branży sztucznej inteligencji na świecie. W tegorocznym zestawieniu ElevenLabs znajduje się w kategorii „AI horyzontalne” za narzędzia wspierające twórców w dziedzinie muzyki i głosu.


  Udostępnij ten artykuł

  avatar

  MyInvests

  Zespół

  MyInvests Group to zespół doświadczonych prawników i ekonomistów specjalizujących się w obszarze finansowania spółek startupowych i projektów dłużnych, a także w przygotowaniu spółek do debiutów na giełdzie i działaniu na rynku publicznym.