Lead photo

4/11/2024

MyInvests

Raporty rynkowe

1 min

Na NewConnect mocna korekta

Po bardzo dobrym lutym, marzec przyniósł zdecydowaną korektę. Mediany kursów i obrotów dla większości sektorów spadły, nawet w okolicach kilkudziesięciu procent. Na NewConnect nie zadebiutował żaden nowy podmiot, a dwa przeniosły swe notowania na rynek główny.

 • NewConnect, crowdfunding i VC - raport rynkowy (marzec 2024 r.)

  Pobierz raport

NEWCONNECT

Główny NCIndex na koniec marca br. wyniósł 288,60 i był o 3,22 proc. niższy w porównaniu m/m, co oznacza, że był o 3,72% niższy wobec końca ubiegłego roku.

Kurs 198 spółek obniżył się, 88 wzrósł, a 69 pozostał bez zmian. Najmocniej na wartości straciły akcje instalatora paneli fotowoltaicznych Stilo Energy. Spółka od dawna boryka się z problemami. W marcu poinformowała o przesunięciu publikacji raportu okresowego, a następnie o rozwiązaniu umowy z Autoryzowanym Doradcą. Ostatecznie kurs spadł o 99%. Z drugiej strony, o 240% wzrósł kurs PFMedical SA zajmującej się najmem i zarządzaniem nieruchomościami. O 160% urósł kurs sieci fast foodów Mr Hamburger. Na trzecim miejscu Medard SA – wzrost o 100%.

Analizując różnicę median kursowych większość branż odnotowała spadki. Najmocniej ucierpieli inwestorzy sektora Paliwa i Energia. Kurs spółek spadł o 32%. Na drugim miejscu Chemia i Surowce z obniżką o 12%. Wśród pozytywnych zaskoczeń na plus wyszła Produkcja Przemysłowa i Budowlano-Montażowa, której mediana kursów urosła o 0,31 PLN, czyli 13% względem lutego br.

Blog Post Image

Obroty aż 202 spółek spadły, a 114 wzrosły w porównaniu m/m. Zerowe zainteresowanie inwestorzy wykazali 39 spółkami.

Mediana wartości obrotów w 9 sektorach spadła, a jedynie w Ochrona Zdrowia wzrosła i to o 153%. Spadki w większości okazały się kilkudziesięcioprocentowe. Najwięcej, bo o 60% zanurkował handel papierami z sektora Chemia i Surowce. Na drugim miejscu Technologie, a na trzecim Finanse. Spadki kolejno o 47% i 41%.

Liczba spółek na NewConnect w marcu uległa zmniejszeniu. W tym okresie nie odnotowano żadnego debiutu, a „mały parkiet” na rynek główny zamieniły producent gier - Render Cube oraz Alternatywny Spółka Inwestycyjna - JR Holding.

Blog Post Image

CROWDFUNDING

W marcu br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie udzieliła nowych zezwoleń na organizowanie finansowania społecznościowego. Na ten moment zezwolenie wciąż posiadają jedna platforma dedykowana crowdfundingowi pożyczkowemu oraz dwa serwisy specjalizujące się w crowdfundingu inwestycyjnym. Na wspomnianych platformach nie organizowano zbiórek crowdfundingowych.

INWESTYCJE VENTURE CAPITAL

OTB Ventures, wiodący europejski fundusz Venture Capital inwestujący w startupy z obszaru deeptech ogłosił zamknięcie swojego drugiego, wywodzącego się z Polski funduszu OTB Fund 2 w kwocie 750 ml zł (185 mln USD), co jest wyraźnie powyżej pierwotnie planowanej wielkości i tym samym stając się największym funduszem VC w regionie CEE, pod względem wartości zgormadzonych środków. Wśród inwestorów instytucjonalnych znajduje się NATO Innovation Fund (NIF).

39 zespołów, które posiadają lub planują swoje fundusze VC złożyło oferty do PFR Ventures, który w dniach 12-29 lutego przeprowadzał nabór do pięciu programów bazujących na unijnych środkach z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Celem PFR Ventures jest stymulacja polskiego rynku innowacji oraz aktywizowanie różnych grup inwestorów prywatnych, w tym aniołów biznesu oraz korporacji. Druga seria naborów ruszyła 8 kwietnia, a kolejne zaplanowane są na II i III kwartał tego roku.

Estoński startup Rendin, który stworzył platformę łączącą ze sobą właścicieli nieruchomości ze zweryfikowanymi najemcami, pozyskał ok. 7,9 mln zł (1,8 mln euro) od funduszu Tera Ventures oraz blisko 100 swoich użytkowników, za pośrednictwem funduszu Startup Wise Guys. Pozyskane środki pozwolą na rozwój firmy w Estonii oraz Polsce. Każdego miesiąca tylko w Polsce rejestruje się w niej 1 tys. wynajmujących i dołącza 1 tys. lokatorów, którzy pozytywnie przechodzą weryfikację.


  Udostępnij ten artykuł

  avatar

  MyInvests

  Zespół

  MyInvests Group to zespół doświadczonych prawników i ekonomistów specjalizujących się w obszarze finansowania spółek startupowych i projektów dłużnych, a także w przygotowaniu spółek do debiutów na giełdzie i działaniu na rynku publicznym.