Lead photo

2/14/2024

MyInvests

Raporty rynkowe

1 min

Na NewConnect spadki kursów, jak i obrotów

W styczniu na NewConnect większość median kursów spółek spadła, co było pokłosiem znacznego spadku obrotów. Pozytywnie styczeń ocenią głównie sektory Dobra Konsumpcyjne i Technologie, które wzrosły odpowiednio o 14% i 13%. Pierwsza z branż, jako nieliczna, zanotowała również wzrost obrotów. Na parkiecie zadebiutowała spółka ConsoleWay SA, z kolei Bloober Team przeniósł się na główny parkiet.

  • NewConnect, crowdfunding i VC - raport rynkowy (styczeń 2024 r.)

    Pobierz raport

NEWCONNECT

Główny NCIndex na koniec stycznia br. wyniósł 292,76 i był o 2,43 proc. niższy w porównaniu m/m.

Blog Post Image

Kurs 151 spółek obniżył się, 140 wzrósł, a 67 pozostał bez zmian. Najmocniej na wartości straciły akcje spółki Vrfabric prowadzącej działalność na rynku gier wideo i specjalizującej się w produktach związanych z okularami VR. Na koniec stycznia spółka odnotowała kurs niższy o ponad 54%, choć należy dodać, że z początkiem lutego mocno odrobiła straty. Na drugim miejscu, ze spadkiem 47,5% uplasował się EKOPARK. W tym przypadku, kurs zareagował na informacje odnośnie ogłoszenia licytacji komorniczej nieruchomości Spółki. Na szczęście dla inwestorów 5 lutego Zarząd poinformował o spłaceniu w całości zobowiązań wobec wierzycieli.

Z drugiej strony tabeli, liderem wzrostów była spółka Onico trudniąca się sprzedażą paliw i produktów podobnych. Kurs na koniec stycznia wyniósł 9,90 PLN, co oznacza wzrost o 147,5%. Na drugim miejscu QuatricOn, twórca systemów wsparcia i personalizacji procesów sprzedaży oraz marketingu internetowego opartych na AI. Kurs poszybował w górę po ogłoszeniu zakończenia projektu badawczo-rozwojowego, w wyniku którego opracowano nowatorskie rozwiązania dla branży modowej. Z kursu 1,12 PLN na koniec roku osiągnięto 2,34 PLN na koniec stycznia br., co oznacza wzrost o 108,93%. Na trzecim miejscu, ze wzrostem o 92,31% uplasował się producent napojów Excellence.

Analizując różnicę median1 kursowych większość branż odnotowała wzrost kursów. Liderem, który urósł o 14% był sektor Dobra Konsumpcyjne. O 13% wzrosła wartość sektora Technologie. Ze sporym spadkiem rok zaczęły spółki gamingowe. Mediana kursowa sektora Gry obniżyła się o 13%.

[@portabletext/react] Unknown block type "customImage", specify a component for it in the `components.types` prop
Blog Post Image

Obroty aż 190 spółek spadły, a 126 wzrosły w porównaniu m/m. Zerowe zainteresowanie inwestorzy wykazali 42 spółkami.

Mediana wartości obrotów w 6 sektorach spadła, a jedynie w 3 wzrosła. Największy spadek odnotował sektor Handel i Usługi, którego obrót zmniejszył się o 31%. Poziomy spadków były podobne w pierwszych pięciu sektorach (patrz Tabela). Wzrosty, choć mniej liczne, były bardziej okazałe. O 68% więcej inwestycji ulokowano w spółki z sektora Ochrona Zdrowia, z kolei o 41% wzrosły obroty w sektorze Dobra Konsumpcyjne.

Blog Post Image

W styczniu 2024 r., na giełdzie NewConnect miał miejsce wyłącznie jeden debiut. 18 stycznia na parkiet weszła spółka ConsoleWay S.A. specjalizująca się w portowaniu gier na konsole. Handel akcjami ruszył dopiero dnia następnego, gdyż kurs podlegał równoważeniu, a TKO wskazywał blisko 80-proc. przecenę.

Równocześnie parkiet NewConnect opuściła spółka Bloober Team, która 10 stycznia przeniosła swe notowania na Główny Parkiet.

CROWDFUNDING

W styczniu br. nie przeprowadzono żadnej emisji na platformie finansowania społecznościowego. Do dnia 31 stycznia KNF wydał zezwolenie na działalność jednej platformie crowdfundingu pożyczkowego i dwóm platformom crowdfundingu inwestycyjnego.

INWESTYCJE VENTURE CAPITAL

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2023 roku wyniosła 2,1 mld zł wynika z raportu PFR Ventures i Inovo VC. W 2023 roku polski rynek VC pozyskał 2,1 mld zł, który rozdzielono na 399 rodzimych innowacyjnych przedsiębiorstw. Porównując 2023 do 2022 roku, wartość rynku spadła o 42%.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła nabór Startup Booster Poland – Smart UP z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Na liście jest 17 zwycięskich projektów o łącznej wartości ponad 260 mln złotych.

Politechnika Warszawska jako pierwsza polska uczelnia publiczna uruchamia fundusz VC - Warsaw University of Technology Investment Factory. Jego celem będzie inwestowanie w spółki z sektora deep-tech tworzone przez zespoły wywodzące się z Politechniki Warszawskiej oraz innych polskich uczelni.

Do 28 lutego trwa nabór do konkursu EEC Startup Challenge. Zwycięzcy otrzymają możliwość prezentacji własnego pomysłu podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (8-10 maja).

Wartość polskiej spółki ElevenLabs przekroczyła miliard dolarów. Polski startup zajmujący się badaniami nad technologią głosową w serii B pozyskał 73 mln euro.Udostępnij ten artykuł

avatar

MyInvests

Zespół

MyInvests Group to zespół doświadczonych prawników i ekonomistów specjalizujących się w obszarze finansowania spółek startupowych i projektów dłużnych, a także w przygotowaniu spółek do debiutów na giełdzie i działaniu na rynku publicznym.