Lead photo

3/18/2024

MyInvests

Raporty rynkowe

1 min

Na NewConnect w końcu ożywienie

W lutym na NewConnect zaobserwowano znaczący wzrost większości median kursów i obrotów, które osiągnęły wręcz dwucyfrowe tempo wzrostu. I choć w przypadku kursów zwyżki miały charakter zrównoważony – w okolicach 20%, to w przypadku obrotów na czoło wyraźnie wysunął się sektor Chemia i Surowce z 3-krotnym wzrostem w handlu. W tym czasie na NewConnect nie pojawiły się nowe spółki, a dwie opuściły rynek.

  • NewConnect, crowdfunding i VC - raport rynkowy (luty 2024 r.)

    Pobierz raport

NEWCONNECT

Główny NCIndex na koniec lutego br. wyniósł 298,19 i był o 0,52% niższy wobec końca ubiegłego roku, ale już 1,96 proc. wyższy w porównaniu m/m.

Kurs 151 spółek obniżył się, 145 wzrósł, a 61 pozostał bez zmian. Najmocniej na wartości straciły akcje producenta żywności funkcjonalnej i suplementów diety Mycodern, którego kurs obniżył się o prawie 34%. Wpływ na to miały negatywne wyniki finansowe, które wykazały stratę w wysokości prawie 2 mln PLN. Tuż za nim uplasowała się spółka technologiczna Woodpecker.co, w przypadku której spadek kursu akcji został spowodowany nagłą rezygnacją prezesa zarządu z pełnienia funkcji. Najwyższym, miesięcznym wzrostem może pochwalić się spółka Ecnology Group (dawnej Acartus SA). To międzynarodowa sieć biur rachunkowych, świadczących usługi w zakresie księgowości, płac, podatków oraz finansów, która działa na terenie Polski, Republiki Czech i Słowacji. W tym przypadku, na spory skok, bo o 442,11% wobec wyceny styczniowej, również miały wyniki finansowe, a także podpisanie umowy przekazania praw w ramach procesu konsolidacji pomiędzy Ecnology sp. z o.o. a Ecnology Group Spółka Akcyjna.

Analizując różnicę median1 kursowych większość branż odnotowała znaczący wzrost. Liderem, który urósł o 28% był sektor Gry. O 20% wzrosła wartość sektora Technologie oraz Paliwa i Energia. Przed spadkiem nie uchroniły się jedynie branże Handel i Usługi (-16%) oraz Ochrona Zdrowia (-1%).

Blog Post Image

Obroty aż 133 spółek spadły, a 181 wzrosły w porównaniu m/m. Zerowe zainteresowanie inwestorzy wykazali 43 spółkami.

Mediana wartości obrotów w 7 sektorach wzrosła, a jedynie w 2 spadła. Największy, wręcz spektakularny wzrost, wykazał sektor Chemia i Surowce – wzrost o 196%, kolejno Paliwa i Energia – wzrost o 70%. Generalnie każdy ze wzrostów był dwucyfrowy, a najmniej okazały na tle innych, sektor Finanse odnotował jedynie 17% zwyżkę obrotów. Na przeciwległym biegunie Ochrona Zdrowia i Dobra Konsumpcyjne, gdzie zainteresowanie inwestorów spadło kolejno o 49% i 34%.

Blog Post Image

W lutym br. do grona emitentów giełdowych nie dołączył nowy podmiot. Z „małym parkietem” ostatecznie pożegnały się spółki Viatron S.A. oraz Incana S.A. W obydwu przypadkach to konsekwencja postanowień o ogłoszeniu upadłości.

CROWDFUNDING

W lutym br., na platformach finansowania społecznościowego nie odbyła się żadna emisja. Do końca miesiąca, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) udzieliła zezwoleń na prowadzenie działalności jednej platformie dedykowanej crowdfundingowi pożyczkowemu oraz dwóm serwisom specjalizującym się w crowdfundingu inwestycyjnym.

INWESTYCJE VENTURE CAPITAL

PFR Ventures zawarło umowy z czterema rodzimymi funduszami venture capital, w tym z Inovo VC, Market One Capital oraz SMOK Ventures, które koncentrują się na inwestycjach w innowacyjne firmy w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wsparciu PFR Ventures, fundusze te zainwestują głównie w przełomowe polskie przedsiębiorstwa. W sumie, polskie innowacyjne spółki mogą otrzymać finansowanie przekraczające 700 milionów złotych.

Inovo prezentuje zestawienie 180 startupów healthtech z Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), które uzyskały finansowanie w latach 2020-2023, podkreślając, że mimo globalnego spadku finansowania VC, liczba transakcji w branży pozostała stabilna. W 2023 roku, większość rund finansowania dla sektora healthtech znajdowała się na wczesnym etapie, z perspektywą wzrostu etapów finansowania w przyszłości. Polska wyróżnia się w regionie, generując 15% wszystkich transakcji healthtech, z niemal połową finansowanych startupów pochodzących z tego kraju.

Zgodnieraportem firmy doradczej Bain & Company, w 2023 roku globalne wyceny spółek technologicznych spadły prawie o połowę w porównaniu do szczytu pandemii w 2021 roku, głównie z powodu wysokich stóp procentowych i niepewności makroekonomicznej. Średnia cena zakupu spółki technologicznej wyniosła 13-krotność jej zysku EBITDA, co stanowi znaczny spadek w porównaniu do poprzednich lat.Udostępnij ten artykuł

avatar

MyInvests

Zespół

MyInvests Group to zespół doświadczonych prawników i ekonomistów specjalizujących się w obszarze finansowania spółek startupowych i projektów dłużnych, a także w przygotowaniu spółek do debiutów na giełdzie i działaniu na rynku publicznym.