Lead photo

4/10/2024

MyInvests

Raporty rynkowe

1 min

Wartości kuponów nadzwyczaj stabilne

Analitycy MyInvests – platformy inwestycyjnej oraz Autoryzowanego Doradcy NewConnect i Catalyst, przeanalizowali sytuację na rynku obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst w marcu 2024 roku.

 • Catalyst i obligacje korporacyjne - raport rynkowy (marzec 2024)

  Pobierz raport

Wartość obrotów sesyjnych w marcu br. spadła o 31,97% wynosząc 308,58 mln zł. Do obrotu wprowadzono 33 nowych serii obligacji, z czego 6 dotyczyło obligacji korporacyjnych. Dwie serie obligacji wprowadziły spółki z sektora Deweloperzy komercyjni, po jednej spółki z sektorów: Banki, Wierzytelności, Chemia i Deweloperzy Mieszkaniowi. Warty odnotowania jest debiut nowej emisji banku Pekao o 500 mln Euro (2,159 mld zł) z odsetkami na poziomie 5,5%. Liczba wszystkich serii obligacji notowanych na Catalyst na koniec marca br. wyniosła 703, wobec 679 w lutym 2024 roku.

Blog Post Image

Podium w klasyfikacji branżowej względem lutego pozostało bez zmian. Najwyższe oprocentowanie, tj. wartość WIBOR + marża, oferowały spółki z sektora Pożyczki, tj. 10,86% i to pomimo symbolicznego spadku o 0,09 p.p. Na drugim miejscu Deweloperzy Komercyjni. Mediana kuponu tej branży w marcu wyniosła 10,58%. Na trzecim miejscu Usługi finansowe – 10,52%, po mocnym wzroście o 0,45 p.p.

Mediana wartości kuponu w marcu dla większości sektorów pozostała bez zmian. Największą zmianę odnotowano w sektorze Deweloperzy mieszkaniowi, gdzie mediana kuponu wzrosła o 0,28 p.p.

Blog Post Image

Kluczowe informacje z rynku obligacji korporacyjnych:

 • HM Inwest przydzielił obligacje o wartości 14 mln zł. Giełdowy deweloper uplasował w całości publiczną ofertę trzyletnich papierów dłużnych. Za nowe obligacje HM Inwest zobowiązane będzie płacić WIBOR 6M plus 5,0 pkt. proc. marży przy docelowym zabezpieczeniu hipoteką na 22 nieruchomościach należących do prezesa i kluczowego akcjonariusza. Pozyskane przez HM Inwest środki trafić mają na refinansowanie starszych obligacji. Deweloper przedterminowo spłaci nienotowane papiery dłużne o wartości 5 mln zł, które miały wygasać 30 marca.
 • Emisja obligacji PragmaGO z rekordową frekwencją. Pomimo kolejnego obniżenia marży, na warte 25 mln zł obligacje faktoringowo-pożyczkowej spółki zapisy złożyło 1,1 tys. inwestorów. Papiery mają trzyletni okres spłaty i są oprocentowane na WIBOR 3M plus 5,0 pkt. proc. marży.
 • Archicom uplasował obligacje warte 168 mln zł. Deweloper wyemitował 39-miesięczne niezabezpieczone papiery dłużne, które trafiły do inwestorów instytucjonalnych. Spółka nie ujawniła wysokości marży.
 • Obligacje warte 50 mln zł uplasowała Victoria Dom. Deweloper warunkowo przydzielił wszystkie oferowane inwestorom indywidualnym trzyletnie niezabezpieczone papiery dłużne oprocentowane na WIBOR 6M plus 5,25 pkt. proc. marży.
 • Echo Investment zredukowało zapisy na obligacje o 56 proc. W przeprowadzonej przez dewelopera uzupełniającej emisji o wartości 70 mln zł inwestorzy indywidualni zgłosili popyt na obligacje za 157,6 mln zł. Obligacje mają czteroletni okres spłaty i są oprocentowane na WIBOR 6M plus 4 pkt. proc. marży.
 • Zapisy na obligacje PCC Rokity zredukowano o 71,1 proc. Pomimo zmniejszenia marży z 3,2 do 2,8 pkt. proc. ponad WIBOR, inwestorzy zgłosili ponad 86,4 mln zł popytu na warte 25 mln zł papiery dłużne chemicznej spółki.
 • Cavatina Holding pozyskała pełne 21,65 mln zł z emisji obligacji, przy 16-proc. redukcji zapisów. W ramach oferty publicznej spółka proponowała 3,5-letnie obligacje oprocentowane na WIBOR 6M plus 6 pkt. proc. marży przy zabezpieczeniu poręczeniem głównego akcjonariusza.
 • W odpowiedzi na złożoną przez CCC ofertę dobrowolnego częściowego wykupu obligacji serii CCC0626 o maksymalnej łącznej wartości nominalnej do ok. 20,6 mln zł obligatariusze zgłosili obuwniczej spółce żądania o niemal pięciokrotnie wyższej wartości – dokładnie na łączną wartość 97,8 mln zł. Pierwotnie papiery dłużne serii CCC0626 warte były 210 mln zł, ale w toku negocjacji z kredytodawcami i obligatariuszami spółka wprowadziła do warunków emisji tzw. wykup pari passu. Do tej pory CCC przeprowadziło trzy wykupy pari passu, w wyniku których spółka zmniejszyła obligacyjne zadłużenie z 210 do 189,4 mln zł. CCC ubiega się o 2 mld zł kredytów.
 • 643 mln zł - tyle, jak podaje Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” wyniosła wartość emisji obligacji skierowanych na podstawie prospektów emisyjnych do szerokiego grona nabywców w I kwartale 2024 r., co jest najlepszym wynikiem w historii.

  Udostępnij ten artykuł

  avatar

  MyInvests

  Zespół

  MyInvests Group to zespół doświadczonych prawników i ekonomistów specjalizujących się w obszarze finansowania spółek startupowych i projektów dłużnych, a także w przygotowaniu spółek do debiutów na giełdzie i działaniu na rynku publicznym.